Skip to content Skip to navigation

Dental School Student Council

The Student Council is responsible for communicating among individual students, various organizations throughout the dental school community, and between students and faculty. This communication is designed to stimulate interaction between students and faculty members. Student Council members are selected by general class election. To achieve these goals the Student Council attempts to conceive, plan, and execute appropriate projects for the good of the dental school community and the profession as a whole. Some of the activities in which Student Council has participated include faculty-student mixers, a “Welcome Back” reception, Dental Health Day, and a mouth guard program.

 

Student Council Officers

President - Ryan (RJ) Price
Vice Presdient - Jared Little
Treasurer - Ashley Kaploe
Secretaries - Christopher (Topher) Chaffin, James Perman
Dental Hygiene Representative - Kathryn (Katie) Kupczyk
 

Class of 2015 Officers

President: Kyle Taylor
Vice President: Saalini Velamakanni
Secretary: Jocelyn Carroll
Treasurer: Ameen Shahnam
Curriculum: Sarah Tomaka
Honor Council: Chip Niquette, Jaime Reichlmayr, Alternate - Eric Heisser
Sports: Dan Eisinger, Mikey Thomas
Social: Diora Jouja, Sylvia Zannis
Fundraising: Alena Fear, Caitlynn Haas
Community Outreach Chairs: Stephanie Johnson, John Bakarich
Clinic Reps:
2 Blue: Brandon Shoukri
2 Green: Jaime Reichlmayr
3 Blue: Lior Aljadeff
3 Green: Chip Niquette
Webmaster: Colby Dimond
Podcasters: Andrew Peterson, Scott Hsia

Class of 2016 Officers

President: Kyle Katynski
Vice President: My Yang
Treasurer: Ashley Howard
Secretary: Spencer Crouch
Fundraising: Maggie Anderson, Alexis Omer
Sports: Bart Maska, Kyung Cho, Max Kubitz
Honor Council: Trevor Allen, Joe Long, Mike Reid
Curriculum: Ariel Westervelt
Community Outreach Chairs: Mudita Agrawal, Eric Tye, Nishi Waghmare
Social Chair:  Max Kubitz and Brittany Hashid
D1/D2 Relations:  Kimi Patel
Clinic Reps:
2 Blue: Stephanie Keil
2 Green: Max Kubitz
3 Blue: Eric Tye
3 Green: Kyle Katynski

Class of 2017 Officers

President: Luke Aiura
Vice President: Chase Ellis
Treasurer: Katie Johnson
Secretary: Natalia Radzikowski
Fundraising Chairs:  Matt DeMerlee, David Best​
Honor Council: James Perman, Jay Thakkar, David Switzer
Curriculum: Dan Bair
Community Outreach Chairs:  Vanessa Donastorg, Teddy Eusebio
Sports Chairs: Chelsea Rick, Robbie Iveson
Social Chairs:  Patrick Chuang, Aryan Roushanrouz
Technology: Cade Cannon
D1 Liaison: Lauren Bauer
Pre-Clinic Reps:  Tyler Eatchel, Danielle Dann
 


Dental Hygiene Class Officers


Class of 2015

President:   Sally Ammar
Vice President:   Rachel Swanson
Secretary:   Jamie Bilk
Treasurer:   Angela Pietrobono
Clinic Representatives:
      Second floor
Margaret Hellner
      Third floor Melissa Keil
Student Council Representative:   Katie Kupczyk
Honor Council Representative:   Nada Djedovic
SADHA Representatives:   Kristyn Lantz & Angela Pietrobono
Research/Table Clinic Committee:   Jessica Cordell
Social Chairs:   Katie Kupczyk & Kristin Wilson 
Historian Committee Chairperson:   Rita Numan
Alumni Board Representative:   Lauri Rosario

Class of 2016

President:   Hope Wooley
Vice President:   Jessica Duell
Secretary:   Rachel Rapp
Treasurer:   Ian Ponsetto
Clinic Representatives:
      Second floor Sahira Ahmed
      Third floor Alexandria Schulz
Student Council Representative:   Hunter Beaubien
Honor Council Representative:   Peter Liang
Student Chapter ADHA Representatives:  Annie Munson & Emily Pedersen
Research/Table Clinic Committee:   Emily Pedersen
Social Chairs:   Sarah Mallon
Historian Committee Chairperson:   TBA
Alumni Board Representative:   Ian Ponsetto

 

updated 05/19/2014